Obiščite nas na sejmu DOM + na GR v Ljubljani od 9.11. do 13.11.2016
Člani sekcije Jelovica, Marles hiše, Rihter in Riko Hiše so se predstavili na sejmu MILANO EXPO 2013
Javna agencija SPIRIT Slovenija je organizirala skupinsko predstavitev slovenskega gospodarstva na sejmu MADE EXPO, ki je med 2. in 5. oktobrom 2013 potekal v Milanu. Na mednarodnem sejmu arhitekture in gradbeništva se je pod okriljem agencije predstavilo sedem slovenskih podjetij, med njimi tudi štiri članice naše sekcije SPLMS.Sejem je bil namenjen predstavitvi izdelkov in storitev s področja gradbeništva in energetsko varčne gradnje. Predstavljali so se predvsem materiali in montažni elementi za gradnjo, konstrukcijski sistemi, izolativni materiali in tehnologije, fasade, elementi za zasteklitve in senčila, elementi za ostrešja, elementi in tehnologije za energetsko varčno gradnjo, notranja arhitektura in materiali.
Zaradi gospodarske krize na slovenskem trgu so se številni slovenski proizvajalci lesenih montažnih stavb že pred leti odločili, da intenzivneje iščejo svoje poslovne priložnosti na tujih trgih, med katerimi je tudi italijanski. Slovenski proizvajalci nudijo sodobno leseno gradnjo, ki ustreza okoljskim, estetskim in življenjskim standardom najzahtevnejših kupcev, med katere prav gotovo sodijo tudi italijanski. Konkurenčna prednost naših članic je, da imajo tradicijo, znanje in upoštevajo najnovejše trende v leseni gradnji, med katere prav gotovo sodi tudi ponudba pasivnih hiš, ki je tudi v Italiji vse bolj iskan proizvod. Naši proizvajalci, člani sekcije, svojo kakovost lahko dokažejo s certifikati, ki jih podeljujejo priznane neodvisne institucije. Vsi člani imajo evropsko tehnično soglasje, ki je tako rekoč vstopnica na evropske trge, poleg tega pa imajo tudi vrsto neobveznih certifikatov in znakov kakovosti, ki zagotavljajo najvišjo kakovost izvedbe. Ker pa je nastopanje na tujih sejmih za vsakega razstavljavca stroškovno velik zalogaj je glavna prednost skupnega nastopa racionalizacija in znižanje stroškov razstavljanja za posamezne razstavljavce.
Člani sekcije SPLMS so se uspešno predstavljali na sejmu DOM 2013 v dvorani A kupola.
Slovenski proizvajalci lesenih montažnih stavb so se na sejmu DOM 2013 predstavili in bodočim graditiljem odgovorili na številna vprašanja o gradnji nizkoenergijskih in pasivnih hiš. Ponovno so dokazali, da so najboljša izbira med ponudniki montažnih lesenih hiš, saj s svojo kakovstno ponudbo in izkušnjami, lahko izpolnijo želje tudi najbolj zahtevnih kupcev.
Nagrada sejma DOM letos pripadla Jelovici
Jelovica je na sejmu DOM 2013 prejela nagrado Zelena misija za pasivni lesen vrtec v Preddvoru. Priznanje je ob odprtju največjega sejma graditeljstva v Sloveniji podelil predsednik Državnega sveta.
Jelovica, ki se letos na sejmu Dom na 132 kvadratnih metrih predstavlja z novo linijo hiš Evo in široko paleto lesenih oken z novim pasivnimi oknom, je na slavnostnem odprtju največjega sejma za gradnjo, 52. mednarodnem sejmu DOM, prejela pomembno priznanje za svoje delo.
Zelena misija za leseni pasivni vrtec v Preddvoru
Letošnja nagrada Zelena misija je pripadla Jelovici za pasivni leseni vrtec v Preddvoru in predstavlja priznanje za varčen in okolju prijazen izdelek skozi celovit življenjski cikel, ki ga podeljuje Gospodarsko razstavišče skupaj z Združenjem lesne in pohištvene industrije pri GZS.
Strokovna komisija pod vodstvom Frederika Kneza je v obrazložitvi zapisala: vzorčni objekt je primer energetsko učinkovite stavbe, zgrajene v okolju prijaznih procesih iz okolju prijazni materialov. Je primer dobre prakse, ki s svojo replikabilnostjo v Sloveniji pomembno vpliva na spremembo odnosa do trajnostne gradnje v Sloveniji.
V okviru sejma DOM 2013 vabljeni tudi na obsejemsko dogajanje:
1. Konferenca
»PROLES«, TRAJNA PROMOCIJSKO RAZVOJNA PODPORA GOZDNO LESNI VERIGI V SLOVENIJI v sredo, 13. marca 2013 ob 13:00 uri, v dvorani URŠKA, na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, Dunajska 18. Na povezavi http://www.gzs.si/slo/60628, je objavljen program in on-line prijavnica.
2. Razstava »URE O LESENI GRADNJI«*
*Skupni projekti Univerze v Mariboru, Fakultete za gradbeništvo (UM FG), Katedre za arhitekturo in Katedre za gradbene konstrukcije UM FG /2012
Člani sekcije »Slovenski proizvajalci lesenih montažnih stavb« (SPLMS) se zavedajo pomena znanja in vzgoje mladih strokovnjakov in tako že več let, ob podpori članov sekcije SPLMS ter v sodelovanju s Fakulteto za gradbeništvo v Mariboru in Fakultete za arhitekturo v Ljubljani, potekajo arhitekturne delavnice. Cilj takšnih delavnic je ozavestiti bodoče strokovnjake s področja arhitekture in oblikovanja o prednostih nizkoenergijske lesene gradnje. Rezultati teh delavnic so premišljene, sveže ideje drznih oblik enostanovanjskih stavb in javnih objektov, ki so bile razstavljene na skupnem razstavnem prostoru Sekcije slovenskih proizvajalcev lesenih montažnih stavb.
V razstavi so predstavljeni rezultati študijskih delavnic s področja lesenih gradenj, ki smo jih v letu 2012 izvajali kot interdisciplinarne projekte Katedre za arhitekturo in Katedre za gradbene konstrukcije Fakultete zagradbeništvo Univerze v Mariboru. Bistvo razstave je prikaz mogočih integracij, sinergij skupnega simultanega dela študentov in pedagoških delavcev arhitekture in gradbeništva, direktne implementacije najnovejših raziskovalnih rezultatov v praksi.Pri projektu »Pogled na mesto – delavnica Leseni razgledni stolpi« je predstavljala poseben izziv predvsem zasnova nosilnega lesenega objekta, ki zelo nizki vrednosti modula elastičnosti lesa dosega višino tudi 40 metrov in več ter hkrati zrcali zanimiv oblikovni vidik. V sklopu delavnice smo se odločili, da izvedemo nosilno konstrukcijo izključno iz lesenih elementov, vendar smo študentom zavestno prepustili samostojno izbiro nosilnega konstrukcijskega sistema kot paličnega sistema ali masivne konstrukcije s CLT konzolnim jedrom. Z namenom, da pridobimo celostno rešitev, ki bi vključevala tako najprimernejše oblikovanje, kakor tudi odpornost stolpa na vse predvidene obtežbe (lastna teža, pohodnost, sneg, veter, potres) z dimenzioniranjem nosilnih elementov in vseh priključkov, smo v delavnico integrirali študente 2. letnika univerzitetnega študijskega programa arhitekture in v okviru predmeta Lesene gradnje še magistrske študente 1. letnika gradbeništva.Projekt »Razvoj pasivne stanovanjske hiše« je predstavljal posebej naročen razvojni projekt podjetja Marles hiše Maribor z namenom razviti energijsko učinkovito enodružinsko hišo, ki bo vsebovala vse možne atribute sodobne stanovanjske gradnje (čim manjšo energijsko porabo, dobro naravno osvetljenost in predvsem odlično bivalno ugodje). V projekt, ki je v bistvu predstavljal aplikativno strokovno nadgradnjo študijskega procesa v okviru obveznih in izbirnih predmetov s področja lesene gradnje, smo zato zavestno vključili le posebej izbrane študente arhitekture in gradbeništva ter jim prepustili svobodo arhitekturne zasnove, seveda z natančno podanimi pogoji naročnika glede potrebnih tlorisnih površin. Poseben izziv je predstavljala potreba po vgradnji kar največjega možnega deleža zasteklitev na južni fasadi objekta in predvsem reševanje vseh posledično nastajajočih konstrukcijskih detajov, ki so neizbežni pri snovanju leseno-steklenih objektov razgibane oblike.
Nekaj utrinkov iz dvorane A kupola s sejma DOM 2012 (razstavni prostori članov sekcije SPLMS)